Lucie v DVTV a Lymfom City v nominacích
Muriel 2021: Nejlepší komiksová kniha!

c01lc_type

Grafický průvodce černobílou chemo-mlhou

Lymfom City News

Lymfom City v nominacích Muriel

18. 1. 2022

Lymfom City je jedním ze tří nominantů na Nejlepší komiksovou knihu v cenách Muriel 2021.

Slavnostní vyhlášení bude v úterý 15. 2. v Bio Oko.

Máme obrovskou radost!

Lucie a Lymfom City v DVTV

5. 1. 2022

Je tu nový rok a Lymfom City znovu ožívá.

Daniela Písařovicová pozvala Lucii a Lymfom City do DVTV.

Lymfom City na pultech i na obrazovkách

15. 10. 2021

Sitkomiks Lymfom City bude od pátku 22. 10. prostřednictvím celostátní distribuce Kosmas dostupný víceméně všude.

Závěrem tedy obligátní věta – „žádejte u svých knihkupců“. ;-)

Netopýr pošilhává po hořčíkovém písmenku

14. 10. 2021

Přihlásili jsme Lymfom City do soutěže Magnesia Litera v kategorii Debut roku.

Držte nám palce!

Lymfom City nominován na Nejlepší koliksovou knihu v cenách Muriel 2021

Luciin sitkomiks je jedním ze tří nominantů.

Kompletní letošní nominace na webu České akademie komiksu.

naplavka_1
gall_lc

Kde si koupíte Lymfom City?

Od pátku 22. 10. 2021 je Lymfom City v celostátní distribuční síti Kosmas (varianta classic). Ptejte se svého knihkupce nebo objednávejte on-line.

Sitkomiks můžete koupit také přímo ve Velariu, kde jsou ještě k dispozici rovněž poslední kusy z bibliofilské série (varianta exclusive).

Koupit ve Velariu


Prezentační video Lymfom City k výročním komiksovým cenám Muriel

7. 2. 2022

Lymfom City je autorským komiksem Lucie Trávníčkové, v němž se symbolickou formou vyrovnává se závažnou chorobou. Nominován je v kategorii Nejlepší komiksová kniha. Koncept, scénář, animace, střih, zvuk, režie: Daniel Bergmann s použitím plakátu Jiřího Franty, loga Muriel a typografie Evy Nečasové a hudby z hudebnibanka.cz. Hudba, zvuk, mix znělky Muriel: Mirek Chaloupka.

Jsem rád, že se povedla dobrá věc ❤

Zveřejnil(a) Tomáš Sedláček dne Úterý 25. května 2021

Ekonom Tomáš Sedláček o Lymfom City

25. 5. 2021

Děkujeme za slova podpory!

Lucie Trávníčková v Hovorech ČRo Plus

25. 5. 2021

Jmenuje se Lymfom City a dnes je o něm řeč v Hovorech. Kniha zaznamenává dobu od hledání diagnózy až po poslední lékařskou zprávu o úspěchu léčby rakoviny lymfomu. Ale kolik úzkosti nebo frustrace musí pacient zažít během léčby? A jak se dá kreslit s prsty umrtvenými chemoterapií? Ptá se Petr Vizina.

"Z frustrace a vzteku při dlouhých hodinách v čekárnách lékařských ordinací nebo při chemoterapii začala výtvarnice...

Zveřejnil(a) Lymfom City dne Úterý 25. května 2021

Lymfom City v Artzóně na ČT Art

art_21 05-25_artzona2

25. 5. 2021

Jako jeden z tipů na zajímavé knihy a komiksy od Tomáše Prokůpka se Lymfom City objevilo již podruhé na obrazovce ČT Art.

Lymfom City v HateFree Culture

20. 5. 2021

Začalo to bolestí kolene, aby o několik týdnů později slyšela třicátnice Lucie Trávníčková vážnou diagnózu: Non-Hodgkinův lymfom. Nádorové onemocnění a s ním spojená léčba ji přinutily sedět hodiny a hodiny v čekárnách, ambulancích i nemocničních pokojích. Právě tam začala kreslit komiks o svém strachu z bolesti a smrti, o vedlejších účincích chemoterapie nebo o českém zdravotnictví. Své kresby nejprve zveřejňovala na sociálních sítích, nakonec se ale rozhodla a v crowdfundingové kampani s pomocí přátel vybrala na jeho vydání.

Komiks s názvem Lymfom City jde doslova na dřeň a přesto mu nechybí černočerný humor. Jak se na svou zkušenost s nemocí dívá dnes, kdy je vyléčená? Jakou dobře míněnou radu už by nikdy nechtěla slyšet? A co ji naopak v době nemoci nejvíce pomohlo?
I o tom je rozhovor, který s Lucií vedla Kateřina Čopjaková z týmu HateFree Culture.

HateFree Talk: Lucie Trávníčková

Začalo to bolestí kolene, aby o několik týdnů později slyšela třicátnice Lucie Trávníčková vážnou diagnózu: Non-Hodgkinův lymfom. Nádorové onemocnění a s ním spojená léčba ji přinutily sedět hodiny a hodiny v čekárnách, ambulancích i nemocničních pokojích. Právě tam začala kreslit komiks o svém strachu z bolesti a smrti, o vedlejších účincích chemoterapie nebo o českém zdravotnictví. Své kresby nejprve zveřejňovala na sociálních sítích, nakonec se ale rozhodla a v crowdfundingové kampani s pomocí přátel vybrala na jeho vydání. Komiks s názvem Lymfom City jde doslova na dřeň a přesto mu nechybí černočerný humor. Jak se na svou zkušenost s nemocí dívá dnes, kdy je vyléčená? Jakou dobře míněnou radu už by nikdy nechtěla slyšet? A co ji naopak v době nemoci nejvíce pomohlo? O tom si právě teď s Lucií povídáme. Ptát se Lucie můžete i vy sami v komentářích přímo pod streamem. Rozhovor vede Kateřina Čopjaková z týmu HateFree Culture. Všechna vydání pořadu HateFree Talk najdete také v audioverzi na našem podcastu na Spotify https://spoti.fi/3sDQpRI

Zveřejnil(a) HateFree Culture dne Čtvrtek 20. května 2021

Jak se vyrovnat se ztrátou vlasů nebo s čekáním na protinádorovou léčbu? Pomůže komiks. A možná i lidem s podobným problémem.

Zveřejnil(a) ČT24 dne Středa 19. května 2021

Bez vlasů, bez dětí, s lymfomem. Komiksové autorky se dělí o osobní těžkosti, často s humorem

19. 5. 2021

"Lucie Trávníčková si kreslením krátila čekání při léčbě nádorového onemocnění. Tereza Drahoňovská se záznamem svých problémů vyrovnávala s nenadálou ztrátou vlasů. Monika Baudišová potřebovala ventil po všech těch hloupých otázkách, kdy bude mít děti.

Tři komiksové tituly od českých autorek z nedávné doby možná ukazují na sílící trend – podělit se o osobní, často bolestný příběh a jeho převyprávěním pomoci těm, kteří mají podobný problém, nebo přispět k osvětě. Společné všem třem knihám také je, že na těžkosti dokáží nahlížet s humorem, i když mnohdy dost černým."

P.S.: Co se černého humoru týče, ten syntetizovaný titulek článku má také něco do sebe…

Lymfom City v Událostech v kultuře na ČT Art

art_21 05-17_udvk2

17. 5. 2021

Deník Lymfom City

Před dvěma roky se začala potýkat s vážným nádorovým onemocněním. Hodiny v čekárnách nemocnic si matka dvou dětí a výtvarnice Lucie Trávníčková krátila kreslením.

Jak jsme řekly, tak jsme udělaly! 😉 Rozhovor s autorkou autobiografického komiksu plného černočerného humoru na neméně...

Zveřejnil(a) Laydeez do Comics Praha dne Pátek 14. května 2021

Laydeez Do Comics Praha na návštěvě v Lymfom City

13. 5. 2021

Tereza Drahoňovská, scénáristka komiksu "Bez vlasů", letošního vítěze ceny Muriel (nakreslila Štěpánka Jislová), se ptala Lucie a rozhovor vydala na svých stránkách Laydeez Do Comics Praha. Děkujeme za rozhovor a pěkný slovní doplněk k #LymfomCity. #LDC_rocks!

Tereza vystudovala média a komiks ji studiem provázel hlavně na teoretické bázi, a to zejména oblast komiksového stripu a reportážního komiksu. Profesně se pohybuje v oblasti marketingové komunikace. Relaxuje u postapokalyptických her a vyšívání romantických motivů.

Štěpánka Po završení studia ilustrace na plzeňské FDULS se pohybuje na více či méně stabilní volné noze. Zajímají ji netradiční komiksy a sama se snaží přijít na to, co všechno tohle nevšední médium vlastně dokáže.
Vlastní práce publikuje na www.jislova.com.

Komiksový expert Tomáš Prokůpek o Lymfom City

rev_21 05-10_prokupek

10. 5. 2021

Ing. arch. Tomáš Prokůpek
Absolvoval Fakultu architektury VUT v Brně, v současnosti působí jako samostatný vědecký pracovník na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde se v rámci projektu GA ČR Komiks: dějiny – teorie zabývá historií českého komiksu.

Od roku 2000 je editorem komiksové revue AARGH!, jako kurátor připravil výstavu Generace nula: Nová vlna českého a slovenského komiksu (2007), která byla představena i v Paříži nebo Stockholmu, a společně s Pavlem Kořínkem výstavu Signály z neznáma: Český komiks 1922–2012, již doprovází stejnojmenná monografie.

Sestavil nebo se autorsky podílel na monografiích a antologiích Kája Saudek (2013), Josef Lada, Humory: Kreslené anekdoty z Humoristických listů 1911-1916 (2014), Dějiny československého komiksu 20. století (2015), Příběhy československého komiksu I (2015) a II (2016), Před komiksem: Formování domácího obrázkového seriálu ve 2. polovině XIX. století (2016), Za pokladem a jiné kreslené příběhy (2016), Zuzanka a její svět: Milovaný i nenáviděný komiks z času dvouletky (2018), Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství (2018), Generace 89: český a slovenský komiks (2019), Sekora: Mravenčí a jiné práce (2020).

Lymfom City očima komiksového experta Tomáše Prokůpka "Zatímco ve Spojených státech a západní Evropě prožívá...

Zveřejnil(a) Nakladatelství Velarium dne Pondělí 10. května 2021

‼️POMOZTE LUCII‼️Tento týden chce pomoci posluchačka Andrea Lucii Trávníčkové, která si prošla náročnou onkologickou...

Zveřejnil(a) Rádio Krokodýl dne Pátek 7. května 2021

Rádio Krokodýl podporuje Lucii a Lymfom City

7. 5. 2021

Lucie sice skromně tvrdí, že není žádná hrdinka, ale kdo z vás by si troufl na Krokodýla?

MUDr. Helena Staňková o Lymfom City

6. 5. 2021

onkoložka, internistka a vedoucí lékařka domácího hospice

„Inspirativní po všech stránkách – od výtvarné po faktickou. Dobrý manuál k popsání prožívání nádorové léčby pacientem:...

Zveřejnil(a) Lymfom City dne Čtvrtek 6. května 2021

Lymfom City očima Jána Lastomírského Komiks jsem si pročetl na jeden zátah. Drsný příběh, u kterého vás zajímá, co bude...

Zveřejnil(a) Lymfom City dne Pondělí 26. dubna 2021

Ján Lastomírský o Lymfom City

26. 4. 2021

Ján Lastomírský, vyučující na Fakultě výtvarných umění VUT Brno, držitel ceny Muriel 2019 za dílo Článek II., který vytvořil se scénáristou Jiřím Šimáčkem, přečetl #LymfomCity a zde je jeho hodnocení.

Foto: Igor Šefr

banner

Lymfom city je komiks, který se svou podstatou liší od fantazijních příběhů, které známe z pultů knihkupectví. Je to sdělení o realitě.

Jeho autorka Lucie, neobyčejná žena, s diagnózou Non-Hodgkinův lymfom, vypráví velmi osobní výpověď o vlastním prožívání nemoci a léčby. Velká část příběhu se odehrává v čekárnách a ambulancích nemocnic, kde díky svému „punkovému já“ objevila Lymfom city.

Prostřednictvím svého nadání vyjádřila hloubku svého utrpení a bolestí. S humorem se vyrovnává s absurdními i ponižujícími situacemi, na které jako pacientka narážela.

Měla jsem možnost, doprovázet Lucii v průběhu její nemoci a být při tom, když komiks vznikal. Lymfom city je svědectví o životě s nemocí. Je to zpráva o těžké pouti, na které autorka objevila svou krásu, hravost a lásku k životu. Lucie ve své nemoci našla rádce a učitele moudrosti.

Přeji všem čtenářům, aby se příběhem nechali oslovit.

Mgr. Petra Bučková
klinický psycholog

O komiksu

Není to typický komiks. Spíš takový sitkomiks.

Komiks je rozdělen do několika celků. Začátek, zjišťování diagnózy, seznámení se s léčbou, samotná léčba a chemoterapie (6 oddílů nazvaných Chemo After Party), nějaké postřehy a závěr. Abych tam zvládla ztvárnit všechno, co se mi po dobu léčby stalo, na to by jeden komiks nestačil. Proto jsem vybrala takové situace, které spolu kontrastují. Ona vůbec tahle léčba je něco jako britský sitcom. Ve chvíli, kdy se ponoříte do vážných myšlenek při ranní kávě, přiběhne potkan a sežere vám sušenku. Zřetelně teď slyším smích kamaráda, kterému jsem ukázala jednu z dvoustran komiksu: „Bože, to je cynismus…“ Je. Ale mně pomohl.

A pokud to pomůže i někomu jinému, neměla jsem tuhle nemoc zbytečně.

placeholder image

Proč Lymfom City?

Lymfom je nádorové onemocnění. Spousta lidí mu nesprávně říká rakovina mízních uzlin nebo rakovina krve.

Říkejte si tomu, jak chcete, já tomu říkám lymfom, protože to slovo mi přijde krásné. Krásné jméno pro debilní nemoc, která se dnes naštěstí dá poměrně dobře léčit. Bohužel to má jednu velkou nevýhodu, k vyléčení je potřeba chodit na chemoterapii.

Abych něco tak nepříjemného zvládla, vytvořila jsem si z lymfomu kamaráda, jako to dělají malé děti a jelikož na mě byl poměrně hodný, on totiž lymfom umí být i sviňa, tak jsem mu za odměnu postavila vlastní město. V tomhle městě jsme spolu žili skoro celý rok.

A vy tam můžete prostřednictvím mého komiksu nahlédnout. Vědět, jak to tam vypadá, není na škodu, osobní návštěvu Lymfom City bych vám ale rozhodně nedoporučila.

placeholder image

Proč netopýr?

Své nemoci jsem chtěla dát do komiksu fyzickou podobu.

Jelikož se mi usadila hlavně v kostech, dostala podobu kostry. V noci měla podobu kostry netopýra, ve dne člověka. Netopýry mám ráda, koneckonců i Batmana, aspoň si moje nemoc mohla připadat jako opravdový komiksový hrdina. Nebo alespoň jako jeho onkologická napodobenina.

placeholder image

Komiks jako terapie

„To přežiješ, neboj. Mně už na to umřela celá rodina, někdo mi logicky zůstat musí.“ – Mirka

První okénka komiksu vznikala v čekárnách, kde si člověk snažil krátit dlouhé hodiny něčím zábavným. Kreslení postav cizích lidí, zapisování cizích rozhovorů nebo přímá konverzace s ostatními pacienty, to všechno se stalo brzy každodenní součástí léčby. A také jednou z mála věcí, která mi v té nepříjemné situaci přinášela radost. Postupně to přerostlo v opravdovou životní náplň. Řekla bych, že komiks byl jediným pozitivním vedlejším efektem chemoterapie.

c02
placeholder user

"Když jsem poprvé slyšela ten termín “zhoubná nemoc”, cítila jsem se, jako by mě vystřelili někam do vesmíru v pytli na odpadky, oblečenou do kostýmu kosmonauta z aliexpressu.

Záchvat paniky. TOHLE přece nemůžu přežít?! Na tohle nejsem připravená! Pochopitelně. Kdo by taky byl?

Moje jediné štěstí bylo v tom, že můj pytel na odpadky nezaletěl do černé díry, ale “jenom” do Lymfom City. Do města vyšinutých krvinek, kde se, za předpokladu, že se budete řídit nastavenými pravidly, přežít dá.

Lymfom City je sice komiks o onkologické léčbě se všemi jejími světly i stíny, ale nečekejte žádný vnitřnostirvoucí thriller o zázračném zrození ezoterické víly, která porazila lymfom pitím šťávy z červené řepy.

Lymfom City je punk. A punk is not dead!"

Lucie Trávníčková

*1982
Zájem o tvorbu komiksů se projevil již během studia na SŠUŘ v Brně, (dnešní Střední škola umění a designu), kde studovala v letech 1997–2001 obor Užitá malba. Po maturitě následovalo studium na Pdf MU, obor Výtvarná výchova/ Vizuální tvorba a půlroční zahraniční stáž na Faculty of Design, Leeds, ve Velké Británii v roce 2008. V současné době pracuje jako pedagog na 1. stupni ZŠ. Kromě malby a tvorby komiksů se povětšinou věnuje povrchnímu stylu života, s občasnými intelektuálními prvky. Bez stínu není hloubka, bez kávy není život.

Přečetli a napsali

„Nejosobnější a také nejzvláštnější komiks v letošních nominacích cen Muriel“

Pavel Mandys, literární, komiksový a filmový kritik (2022)

Drsnější a opravdovější komiks tady loni
(a pravděpodobně nikdy) nevyšel.

Kateřina Čopjaková, komiksová recenzentka a novinářka (2022)

Odzbrojující je autorčina upřímnost, s níž přistoupila k celému vyprávění, osvěžující pak černý humor a sarkasmus, které jí pomáhaly deprimující životní situaci čelit.

Tomáš Prokůpek, komiksový editor a znalec (2021)

Drsný příběh, u kterého vás zajímá, co bude o stranu dál, ale v obavě o hrdinku se bojíte otočit list.

Ján Lastomírský, vysokoškolský učitel a komiksový tvůrce (2021)

Doporučuji všem, které zajímá osobní výpověď s nadosobním přesahem o otázkách nemoci a smrti.

Milena Šubrtová, vysokoškolská učitelka (2021)

Drsná síla! Úchvatný!
Mráz po zádech a vyděšené slzy smíchu.

Jana Kubištová, manažerka (2021)

Den a noc v Lymfom City

Pojďte se vydat na krátkou procházku městem

g01
g02
g03
g04
g05
g06
g07
g08
g09
g10
g11
g12

V jaké podobě si Lymfom City budete číst

book_class

Knižní varianta Classic

Technické parametry knihy

Rozměr: 297 x 210 mm
Papír pro knižní blok: gprint 130 g
Počet stran: 112
Vazba: měkká V2
Obálka: matné lamino a 3D lak s hlavním motivem
Barevnost: černobílá

Na obrázku výše je fotografie výtisku z recenzní před-série 30 ks.Tato malonákladová verze nemá obálku s 3D reliéfem.

book_excl

Knižní varianta Exclusive

Technické parametry knihy

Rozměr: 297 x 210 mm
Papír pro knižní blok: gprint 130 g
Vlepená speciální strana s tiskem na poloprůhledném papíru 
Počet stran: 112
Vazba: měkká V2
Obálka: tvrdý, šedočerný grafický papír s výsekem
Přebal: poloprůhledný papír 140 g s potiskem
Číslovaný náklad, každý výtisk s podpisem autorky
Přibalený plakát 580 x 410 mm, složený na formát 290 x 205 mm, tisk 1/0, ušlechtilý papír munken
Barevnost: černobílá
Náklad: 300 ks

Recenze a články

rev_21 04-16_muni-ped
Lucie Trávníčková v Hovorech na ČRo Plus

25. 5. 2021

ČRo Plus, Hovory

rev_21 04-16_muni-ped
Lymfom City v Artzóně

25. 5. 2021

ČT Art, Artzóna

rev_21 04-16_muni-ped
Začalo to bolestí kolene…

20. 5. 2021

FB HateFree Culture

rev_21 04-16_muni-ped
Deník Lymfom City v Událostech v kultuře

17. 5. 2021

ČT Art, Události v kultuře

rev_21 04-16_muni-ped
Tomáš Prokůpek o Lymfom City

10. 5. 2021

FB Velarium

rev_21 04-16_muni-ped
Ján Lastomírský o Lymfom City

25. 4. 2021

FB Lymfomcity

rev_21 04-16_muni-ped
Můžete pomoci dojít do Lymfom City

21. 4. 2021

Alibi-notes

rev_21 04-16_muni-ped
Na skok v Lymfom city

16. 4. 2021

Aktuality Katedry českého jazyka a literatury, PF MUNI

vamp
placeholder image
canback3